Plan działalności Komisji Współpracy z Zagranicą w roku 2024

 

1. Ponownie weźmiemy udział w akcji Świąteczna Paczka dla Wołynia. Jak co roku, Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka zaprosiła przedstawicieli Komisji Współpracy z Zagranicą PTL na akcję Świąteczna Paczka dla Wołynia. Cała ta akcja ma się odbyć w dniach 03-06 stycznia. Całość przedsięwzięcia koordynują prezes Fundacji Dariusz Błażejewski oraz dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka hm Jarosław Górecki. Z naszej strony w akcji zamierza wziąć udział kol. Wiesław Chmielewski.

 

2. Przewidziana jest kontynuacja działań i współpraca członków Komicji Współpracy z Zagranicą PTL w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce w zakresie upamiętnienia polskich miejsc historycznych. Koordynuje kol. Janusz Witkowski.

 

3. Planowane jest spotkanie Przewodniczącego ZG PTL - Janusz Dawidziuka z Przewodniczącym Towarzystwa Leśników Ukraińskich - Jurjem Marczukiem w celu omówienia przedmiotu oraz zakresu współpracy obu Towarzystw oraz przygotowania porozumienia/listu intencyjnego w tej sprawie. Organizują koledzy Janusz Witkowski i Wiesław Chmielewski.

 

4. Planowane jest spotkanie w dniu 6 lutego Przewodniczącego PTL Janusza Dawidziuka z inicjatorami odbudowy harcerskiego schroniska na Kostrzycy w Czarnohorze Panami Markiem Gierlachem oraz Tomaszem Józwiakiem. Koordynator spotkania Stanisław Małek.

 

5. Nasz przedstawiciel wybiera się na sympozjum dotyczące polityki leśnej w Europie. Sympozjum UE dotyczące unijnej polityki leśnej i przyszłości tzw. „Zielonego Ładu” ma się odbyć dnia 18 stycznia w Berlinie. Wydarzenie to od lat organizuje Niemiecka Rada Gospodarki Leśnej, która jest organizacją skupiającą wielu interesariuszy z obszaru leśnictwa w Niemczech. W Sympozjum mają wziąć udział m.in. ministrowie leśnictwa kilku krajów UE oraz wysocy rangą politycy z Niemiec, Austrii, Węgier oraz Komisji Europejskiej. Polskie Towarzystwo Leśnego  mają reprezentować prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (Wiceprzewodniczący PTL) oraz dr inż. Mikołaj Ziemblicki (wiceprzewodniczący naszej Komisji, Koordynator współpracy z Niemieckim Towarzystwem Leśnym).

 

6. Będziemy kontynuować coroczną wymianę z Niemieckim Towarzystwem Leśnym. Gospodarzami wymiany grup zawodowych w 2024 roku mają być: Nadrenia-Palatyn oraz Oddział PTL w Katowicach. Koordynatorem corocznej wymiany jest kol. Mikołaj Ziemblicki.

 

7. Weźmiemy udział w Zjeździe Niemieckiego Towarzystwa Leśnego. Wyjazd delegacji PTL na Zjazd Niemieckiego Towarzystwa Leśnego, który w tym roku odbędzie się w Fuldzie (Hesja) w dniach 18-22 września, zostanie zorganizowany przez kol. Mikołaja Ziemblickiego

 

8. Odbędą się spotkanie młodych przedstawicieli PTL i NTL. Stanisław Małek oraz Oddział PTL w Krakowie wraz z koordynatorem Wojciechem Kowalkowskim mają zamiar zorganizować w dniach 2-4 czerwca spotkanie młodych przedstawicieli Polskiego i Niemieckiego Towarzystwa Leśnego. Natomiast NTL zamierza zaprosić dwie młode osoby z PTL na swój tegoroczny Zjazd w Fuldzie.

 

9. Przygotowywana jest rewizyta Norweskiego Towarzystwa Leśnego. Do ustalenia są: terminy, ilość gości, zakres i tematyka wizyty. Zasadnym byłoby wystosowanie zaproszenia dla delegacji norweskiej, do wzięcia udziału w najbliższym zjeździe delegatów w Lublinie. Koordynuje kol. Artur Delegacz.

 

10. Organizowany jest wyjazd Oddziałów PTL w Szczecinie i Lublinie do Czech. Skierowano już odpowiednie pisma do Czeskiego Towarzystwa Leśnego w sprawie przyjęcia grup w celu wymiany doświadczeń zawodowych i kontynuowania współpracy. Koordynuje kol. Wiesław Chmielewski.

 

11. Na bieżący rok zaplanowano wstępnie dłuższą wizytę przedstawicieli Towarzystwa Leśnego Litwy (TLL) w białostockiej RDLP. Dokładny termin do ustalenia. Organizuje kol. Marek Ksepko.

 

12. Jak co roku przewidziany jest udział delegacji Pro Silva Polonia w spotkaniu Pro Silva Europa. Koordynują: Maciej Pach i Daniel Lemke.

 

13. Chcemy nawiązać współpracę z Rumuńskim Towarzystwem Leśnym, nie tylko w zakresie łuku karpackiego, ale także w ramach przygotowywanego kolejnego projektu Erasmus+. Wystosowana została odpowiednia korespondencja. Koordynuje kol. Stanisław Małek.

 

14. Zamierzamy przygotować wniosek (do 20 lutego) w ramach programu Erasmus. Byłaby to kontynuacja naszego poprzedniego projektu dot. Edukacji przyrodniczo-leśnej dorosłych. W ramach projektu  planowany jest tygodniowy wyjazd grupy 15 osób do Rumuni, oraz  tygodniowy wyjazd podobnej grupy do Słowacji. Szacowana wartość projektu: 50 000 Euro. Przygotowuje kol. Rafał  Cieślak.

 

15. Wraz z Niemieckim Towarzystwem Leśnym zamierzamy przygotować wniosek w ramach programu Erasmus. NTL miałoby zostać będzie koordynatorem projektu, natomiast PTL jego partnerem. Tematem jest również edukacja przyrodniczo-leśna. Wartość projektu: 60 000 Euro.  Wspólne działania Rafała Cieślaka i  Bogdana Witkowskiego.